Dopravné ZDARMA od nákupu nad 1000,-

JAK TO ZAČALO

Každý příběh je jiný a něčím zajímavý. Vy, kdo rádi čtete, pohodlně se usaďte a pojďte se seznámit s příběhem, který stál za zrozením naší malé čokoládové manufaktury v Čejči. 

 

Jsme hrdí, že můžeme předávat radost i ostatním lidem skrze naše sladkosti - tabulkové čokolády, čokoládové lanýže anebo dorty... To všechno ale můžeme dělat také díky ohleduplnosti, pomoci a respektu naší široké rodiny, která nás maximálně podporuje a je důležitou součástí našeho příběhu.


Jitka a Michal Herůfkovi

Jak to začalo? Na vysoké a s choco lanýži...

Na začátku všeho stála Jitka a její zájem o sladké a vášeň pro čokoládu. Než se k tomu všemu ale Jitka profesně dostala, musela si odsedět podstatnou část života ve školních lavicích... :-). 

 

"V průběhu studia na ekonomické vysoké škole jsem viděla svoji profesní kariéru spíše někde v bance u počítače nebo v účetní firmě." 

jitu_na_hawaii-1024x577

 

Žel člověk míní, život mění :-). Přelomovou se pro naše podnikání stala až svatební cesta na Havaj. Zde jsme strávili čtyři týdny pod stanem a mezi místními prožili nezapomenutelné okamžiky.

Nejenom krásná příroda a pláže, ale také ručně dělané sušenky a pralinky nám zpříjemnili tento pobyt. A nejspíš právě zde se zrodila touha živit se něčím, co člověk dělá od srdce, baví ho to a dělá radost i druhým.

Po návratu domů se Jitka s vervou pustila do přípravy prvních čokoládových lanýžů. Metodou pokusů a omylů vyráběla náplně do lanýžů a na žulové desce, kterou  dostala od kamaráda Kuby, se učila ručně temperovat čokoládu. Co vám budeme povídat, začátky byly krušné...

 

Jitka živnostníkem anebo koulí celá rodina

Postupem času Jitka dospěla do bodu, kdy ze začátečnice a naprostého laika v potravinářství byla schopna připravit chutnou náplň čokoládového lanýže a temperovala čokoládu tak, že se krásně leskla! Takové pralinky Jitka vyráběla pro manžela, pro rodinu, pro známé. Jen tak, z čisté radosti. Největší odměnou byla pochvala, že někomu chutná a chce další kousek.

 

"Touha dělat věci trošku pak vedla k tomu, že Jitka začala vyrábět svůj vlastní typ lanýže. Je to vlastně taková kombinace pralinek a klasických čokoládových lanýžů, neboli truffles."

 

prvni_prodej-613x1024

V průběhu posledního roku na VŠ se Jitka pustila do zařizování živnosti. Zařídila si provozovnu a "oběhala" všechnu potřebnou podnikatelskou administrativu.

První prodej Choco Lanýžů proběhl na dni otevřených sklepů ve Velkých Bílovicích na jaře 2013 a k mé radosti se prodalo všech 300 vyrobených kousků lanýžů! A chutnaly! V průběhu roku se lanýže staly hitem a tak musela častokrát nastoupit celá rodina na víkendové směny, aby se stihly všechny objednávky vyexpedovat. Veškerá výroba pořád probíhala ručně, takže se náplň - ganache - musí správně navážit a poté ručně obalit v čokoládě, která je správně připravená k použití.

Rok 2014 odstartoval nejlépe, jak mohl. Prvního ledna brzy ráno se narodil syn Matěj a výroba čokoládových lanýžů se dostala na chvíli na druhou kolej.  Jitka na krátký čas omezila svoji výrobu lanýžů a věnovala se na plný úvazek malému Matýskovi.

Od samého začátku podnikání se pro výrobu používají jen a pouze vysoce kvalitní suroviny. Ať už se jednalo o třtinový cukr, vysoko procentní smetanu nebo další suroviny (skořice, kakao apod.). Podobně jsme na tom byli s čokoládou - používali jsme belgické single origin couverture čokolády, která neobsahovaly sójový lecitin, vanilku ani žádné jiné rostlinné tuky. Přesto anebo právě proto, že se Jitka zaměřovala na výrobky hlavně z čokolády, neustále jsme hledali možnosti, jak udělat výrobek ještě chutnější a kvalitnější. A naše cesta se pochopitelně stočila k čokoládě...

 

Čokoládu od bobu...z Ekvádoru? ne z Belize!

"Na konci roku 2014 jsme si s manželem Michalem začali pohrávat s myšlenkou začít si vyrábět čokoládu vlastní. A tak jsme se do toho s vervou pustili."

První boby, které jsme nakoupili k nám přicestovali z amsterdamského skladu. Sice bio, ale v příšerné kvalitě. Jako začátečníci jsme nevěděli, že jsme nakoupili boby nechvalně známé odrůdy CCN-51, že na nich (ne)proběhla špatná fermentace a že jsou vlastně k ničemu, když jsme skoro čtvrtinu pytle museli vyhodit. Jenže v té době nebylo moc kde brát... 

"V létě 2015 jsme to chtěli vzdát, všechny šarže čokolády, které jsme dosud vyrobili, nebyly podle našich představ. A než prodávat a vyrábět něco, o čemž nejsme přesvědčeni... to raději skončíme... S tímto jsme se vydali na návštěvu do malé čokoládovny Choco Del Sol v Německu. Zde nás uvítal srdečný a milý Patrick Walter a zde se znovuzrodila naše vášeň pro výrobu čokolády..." 

IMG_5095-769x1024

Patrick nám představil kakaové boby z Belize, do kterých jsme se na první zakousnutí zamilovali. Zjišťujeme, jaký je rozdíl mezi kvalitními a "konvenčními" boby. Mimo 2 pytlů kvalitních bobů z Belize od farmáře Luciana Sho jsme si vezli také jasnou představu o tom, jak a proč vlastně chceme čokoládu vyrábět.

A po prvních vzorcích čokolády z Belize je to už jízda... Zakládáme společnost HERUFEK s.r.o., pracujeme na brandu a grafice našich čokolád s ilustrátorem Lukášem z dua Tomski & Polanski a s grafikou nám pomáhá také bratranec Jitky - Pavel. Takže skutečně rodinný podnik po všech stránkách. Navrhujeme si a necháváme si vyrobit první větší melanžér přímo na míru. Pořizujeme první průtokový temperovací stroj, začínáme prodávat první tabulky čokolády... jde pouze o hořké single origin čokolády  z různých zemí a farem. To bylo počáteční poslání naší mise s čokoládou - ukázat, jak chutná pravá čokoláda a jak rozdílné můžou být chutě tmavá čokolády v závislosti na bobech a jejich původu. 

IMG_8901_small-768x1024

Aby toho nebylo málo, Jitka se menší oklikou vrací k tomu, co ji bavilo v dětství - dorty. Pro slunečnou kavárnu SONNENTOR v Čejkovicích začíná v polovině roku 2015 péct dorty. Zaměřujeme se především na dezerty z čokolády. Zpočátku to pro nás byla spíše výpomoc, ale později se z dortů stala jedna ze tří oblastí naší výroby, které se nyní věnujeme... A v tom shonu nás poprvné navštěvuje představitel družstva TCGA z Belize Luis Armando Choco s jeho rodinou (on se tak opravdu jmenuje, jak příznačné).

 

Malá rodinná čokoládovna aneb poznej svého farmáře

Z rozjetého kolotoče se těžko vystupuje a to jsme si uvědomili v roce 2017... Zisk bronzové medaile za naši srdcovku - Belize 70% na Academy of Chocolate v Londýně, vzrůstající zájem o naše produkty, druhá zaměstnankyně Slávka na výplatní listině a druhý syn Max na cestě nás postavil před důležité rozhodnutí, jak budeme pokračovat dál. 

"Uvědomil jsem si, že není možné, aby Jitka řídila čokoládovnu z domu a zároveň se starala o dvě děti, které potřebují mámu a já nemůžu dělat náročnou práci v managementu střední firmy a zároveň po nocích vyrábět čokoládu. A protože nás čokoláda baví a rodinná manufaktura byl vždycky náš sen, učinili jsme zásadní rozhodnutí, ve kterém jsme našli porozumnění u ostatních spolupracujících."

Michal se dohodnul na postupném a přátelském odchodu z firmy SONNENTOR v průběhu roku 2018 a tak naše čokoládovna získala to nejdůležitější - více času na to, aby se uskutečňovali sny a vize, které máme. V nich se promítají hodnoty jako transparentnost a otevřenost, slušnost, trvalá udržitelnost a ekologický přístup ve výrobě, propojení farmářů a konečných zákazníků v podobě výběru těch nejlepších kakaových bobů a ostatních surovin pro naše výrobky, rodinný duch naší manufaktury, přátelské prostředí a hlavně radost a štěstí...

Na začátku našeho příběhu a výrobků jsou farmáři - zemědělci, kteří s láskou pěstují kakaové boby a další suroviny pro výrobu našich produktů. My je chceme poznat, navštívit a přenést jejich práci do výsledného produktu, na jehož konci jsou zákazníci. Ti jsou pro nás zrcadlem toho, jestli se naše vize daří přenášet dál a pomáhat také farmářům a celému systému... Na oplátku naši zákazníci udělají hodně pro udržení biodiverzity v zemích, kde se kakao pěstuje, protože dají práci celým komunitám, které se starají o kvalitní odrůdy kakaa a nenechají tak svoji půdu napospas monokulturám typu palmy olejné...

Jistě jsme si nevybrali snadnou cestu, o to více nás těší dílčí úspěchy na této trnité cestě. Jednáme a chováme se tak, jak cítíme, že je to správné - a takové chceme mít také naše zákazníky - autentické, které zajímá to, co konzumují, jaký je za tím příběh a odkud to pochází.

IMG_8901

s úctou Jitka & Michal Herůfkovi za HERUFEK Chocolate