Dopravné ZDARMA od nákupu nad 1000,-

TANZÁNIE

TANZÁNIE – KOKOA KAMILI

Organizace: Kokoa Kamili

Sídlo: Tanzánie, východní Afrika

Jak probíhá obchod: Kakaové boby nakupujeme přes exportéra – společnost Silva Cacao. Katrien Delaet je zodpovědná za logistickou část při nákupu kakaa z Tanzánie, mimo to také vyhledává další menší organizace pěstující prémiové kakaové boby a zprostředkovává kontakt a možnost nákupu pro malé čokoládovny.   

BIO certifikace: Ano

Druh kakaových bobů: Trinitario, Nacional hybrids

 

Sociální podnik Kokoa Kamili založili v roce 2013 Simran Bindra a Brian LoBue, kteří strávili značnou část svého profesního života v oboru mezinárodního rozvoje. Jeho hlavním posláním bylo od samotného počátku zajistit spravedlivé finanční ohodnocení pro tanzanské farmáře a zároveň tím podpořit ekonomický rozvoj celé komunity v regionu. Kokoa Kamili funguje zcela transparentně, v režimu BIO zemědělství a přísně si zakládá na nákupu kakaových bobů té nejvyšší kvality. V současnosti je jedním z největších dodavatelů výběrového organického kakaa pro výrobce řemeslné čokolády z celého světa.

Organizace sídlí ve vesnici Mbingu, která leží v údolí Kilombero v regionu Morogoro. Tato hornatá oblast je součástí národního parku Udzungwa Mountains, který je domovem velkého množství vzácných druhů ptáků a savců. Kilombero je mimo jiné i jedním z posledních míst výskytu slona afrického, jehož populace bohužel v současné době v důsledku rozsáhlé pytlácké činnosti prudce klesá. 

V Tanzanii byl v minulosti zakázán prodej mokrých (čerstvě sklizených a nefermentovaných) kakaových bobů, a proto bylo v zemi téměř nemožné provádět jejich centrální fermentaci, která je jedním z důležitých předpokladů kvality kakaa. Kokoa Kamili se však podařilo přesvědčit místní vládu o důležitosti centralizovaného posklizňového zpracování bobů a zákon byl nakonec zrušen.

Dnes organizace nakupuje čerstvě sklizené (sklizeň probíhá od června do listopadu) kakao od více než 4 000 drobných zemědělců v oblasti za prémiové ceny, které jsou výrazně vyšší než komoditní ceny kakaa na světovém trhu. Boby se poté centrálně fermentují ve speciálních 3-patrových boxech po dobu 6 dní a následně jsou přesunuty na vyvýšené stoly (tzv.African beds), kde jsou dalších 5–7 dní sušeny na slunci. Zajištěním posklizňového zpracování kakaa má organizace plně pod kontrolou kvalitu bobů a další výhodou je rovněž snížení pracovní zátěže zemědělců, kteří tak mají více času na péči o půdu. 

Kromě výkupu a posklizňového zpracování kakaových bobů se Kokoa Kamili snaží pomáhat i při výsadbě nových kakaovníků – od roku 2015 se jí povedlo rozdistribuovat již více než 350 000 mladých sazenic. Zhruba 1/3 z toho byla darována farmářům a místním školám či sirotčincům jako další zdroj příjmů, zbytek byl prodán za velmi nízkou cenu. Organizace se v neposlední řadě zabývá také školením zemědělců v oblasti dobré pěstitelské praxe, což z dlouhodobého hlediska přispívá ke zvýšení jejich produktivity, celkových výnosů farem i kvality kakaa.

Zpět do obchodu