Dopravné ZDARMA od nákupu nad 1000,-

TANZÁNIE

TANZÁNIE – KOKOA KAMILI

Organizace: Kokoa Kamili

Sídlo: Tanzánie, východní Afrika

Jak probíhá obchod: Kakaové boby nakupujeme přes exportéra – společnost Silva Cacao. Katrien Delaet je zodpovědná za logistickou část při nákupu kakaa z Tanzánie, mimo to také vyhledává další menší organizace pěstující prémiové kakaové boby a zprostředkovává kontakt a možnost nákupu pro malé čokoládovny.   

BIO certifikace: Ano

Druh kakaových bobů: Trinitario, Nacional hybrids

 

Sociální podnik Kokoa Kamili založili v roce 2013 Simran Bindra a Brian LoBue, kteří strávili značnou část svého profesního života v oboru mezinárodního rozvoje. Jeho hlavním posláním bylo od samotného počátku zajistit spravedlivé finanční ohodnocení pro tanzanské farmáře a zároveň tím podpořit ekonomický rozvoj celé komunity v regionu. Kokoa Kamili funguje zcela transparentně, v režimu BIO zemědělství a přísně si zakládá na nákupu kakaových bobů té nejvyšší kvality. V současnosti je jedním z největších dodavatelů výběrového organického kakaa pro výrobce řemeslné čokolády z celého světa.

Organizace sídlí ve vesnici Mbingu, která leží v údolí Kilombero v regionu Morogoro. Tato hornatá oblast je součástí národního parku Udzungwa Mountains, který je domovem velkého množství vzácných druhů ptáků a savců. Kilombero je mimo jiné i jedním z posledních míst výskytu slona afrického, jehož populace bohužel v současné době v důsledku rozsáhlé pytlácké činnosti prudce klesá. 

V Tanzanii byl v minulosti zakázán prodej mokrých (čerstvě sklizených a nefermentovaných) kakaových bobů, a proto bylo v zemi téměř nemožné provádět jejich centrální fermentaci, která je jedním z důležitých předpokladů kvality kakaa. Kokoa Kamili se však podařilo přesvědčit místní vládu o důležitosti centralizovaného posklizňového zpracování bobů a zákon byl nakonec zrušen.

Dnes organizace nakupuje čerstvě sklizené (sklizeň probíhá od června do listopadu) kakao od více než 4 000 drobných zemědělců v oblasti za prémiové ceny, které jsou výrazně vyšší než komoditní ceny kakaa na světovém trhu. Boby se poté centrálně fermentují ve speciálních 3-patrových boxech po dobu 6 dní a následně jsou přesunuty na vyvýšené stoly (tzv.African beds), kde jsou dalších 5–7 dní sušeny na slunci. Zajištěním posklizňového zpracování kakaa má organizace plně pod kontrolou kvalitu bobů a další výhodou je rovněž snížení pracovní zátěže zemědělců, kteří tak mají více času na péči o půdu. 

Kromě výkupu a posklizňového zpracování kakaových bobů se Kokoa Kamili snaží pomáhat i při výsadbě nových kakaovníků – od roku 2015 se jí povedlo rozdistribuovat již více než 350 000 mladých sazenic. Zhruba 1/3 z toho byla darována farmářům a místním školám či sirotčincům jako další zdroj příjmů, zbytek byl prodán za velmi nízkou cenu. Organizace se v neposlední řadě zabývá také školením zemědělců v oblasti dobré pěstitelské praxe, což z dlouhodobého hlediska přispívá ke zvýšení jejich produktivity, celkových výnosů farem i kvality kakaa.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení