Dopravné ZDARMA od nákupu nad 1000,-

MADAGASCAR

MADAGASCAR – BEJOFO ESTATE

Organizace: privátní farma Bertila Åkessona

Sídlo: Madagaskar, Afrika

Jak probíhá obchod: Kakaové boby nakupujeme od Bertila Åkessona, který boby pro evropské zákazníky skladuje ve skladu v Amsterdamu.

BIO certifikace: Ano

Druh kakaových bobů: Trinitario, Criollo, Amelonado

 

Bejofo Estate je privátní farma Bertila Åkessona, která je součástí 2 000 ha velkého území „Åkesson’s Estate“ nacházejícího se v oblasti Ambanja na severozápadním pobřeží ostrova Madagaskar. K pěstování kakaa se Bertil dostal díky svému otci, švédskému diplomatovi, s nímž jako malý kluk procestoval svět. S rodinou se nakonec v 70. letech usadil na Madagaskaru, kde převzal kontrolu nad místními plantážemi a začal se věnovat udržitelné produkci kakaových bobů, kávy, koření (zejména pepře) a organických esenciálních olejů.

Farma Bejofo Estate leží v údolí Sambirano na stejnojmenné řece, obklopena mořem na západě a vysokými sopkami na východě. Místní teplé a vlhké mikroklima v kombinaci s úrodnou vulkanickou půdou z této oblasti činí zcela ideální místo pro pěstování kakaovníků. 

Hlavním cílem Bertila bylo již od počátku dosáhnout co nejvyšší kvality produkovaného kakaa dlouhodobě udržitelným způsobem. Všechny jeho produkty pocházející z ostrova Madagaskar nesou ochrannou známku „Ecocert“, která označuje suroviny vypěstované v režimu kontrolovaného ekologického zemědělství. Pro zaměstnance na farmě jsou pak vždy zajištěny bezpečné pracovní a sociální podmínky a aby mohli být ještě více soběstačnými, je jim rovněž poskytována půda pro pěstování vlastní rýže. 

Kromě ochrany přírody a podpory vlastních pracovníků Bertil iniciuje i další dobročinné aktivity, které napomáhají zvyšovat kvalitu života celé komunity v regionu. Bejofo Estate například pravidelně přispívá na stavbu místních škol či v Evropě organizuje sběr léků, které jsou za běžných okolností pro většinu obyvatel Madagaskaru finančně nedostupným zbožím. Farma v současnosti produkuje něco okolo 300 tun kakaa ročně, přičemž hlavní období sklizně probíhá hned 2× za rok – od října do listopadu a od května do června. Bejofo Estate si rovněž sama zabezpečuje posklizňové zpracování bobů – ty jsou nejprve kvašeny ve speciálních 3-patrových dřevěných boxech, poté jsou přemístěny na betonové terasy nebo vyvýšené stoly a sušeny na slunci. Dnes Bertil dodává kakao proslulým čokolatiérům i špičkovým kuchařům z celého světa a mimo to prodává i vlastní vysoce kvalitní čokoládu vyrobenou pod značkou „Åkesson’s Organic“.

Zpět do obchodu