Dopravné ZDARMA od nákupu nad 1000,-

GUATEMALA

GUATEMALA - LACHUÁ

Organizace: Cacao Verapaz

Kde: Guatemala, Střední Amerika

Jak nakupujeme: přes exportéra - společnost Uncommon Cacao. Ta je tzv. vertikálně integrovaná se společností Cacao Verapaz, tzn. je v ní vlastnickou strukturou angažovaná a podílí se na jejím řízení. 

Bio certifikace: Ano

Druh kakaových bobů:

 

Organizace Cacao Verapaz spojuje producenty - farmáře - s malými výrobci čokolád po celém světě. Zajišťuje především centrální fermentaci a dohled nad farmářskými asociacemi v oblasti Alta Verapaz, která je svojí polohou skvělým místem pro pěstování vysoce kvalitních kakaových bobů.  Cacao Verapaz aktuálně sdružuje 6 malých farmářských asociací v regionu a další 2 privátní kakaové farmy. Pro místní obyvatele mayského kmene Q'ueqchi je kakao posvátnou plodinou a často jediným zdrojem obživy. Cacao Verapaz mimo výkup kakaových bobů také kontroluje v jednotlivých asociacích kvalitu procesu fermentace a sušení a zároveň vzdělává místní farmáře v oblasti dobré pěstitelské praxe. 

Lachuá je oblast kolem stejnojmenného jezera v oblasti Alta Verapaz a boby s tímto označením jsou získávány ze tří farmářských asociací, které jsou umístěny kolem tohoto krásného místa, které je národním parkem od roku 1976. Farmářské ekologicky certifikované asociace ASODIRP, ASOSELNOR a K'AT'BALPOM provozují vlastní fermentační a sušící stanici a dodávají do Cacao Verapaz již zfermentované a usušené boby. Ty se potom centrálně míchají a dávají tak vzniknout jedinečné směsi Lachuá. 

Od roku 2014 se v oblasti v přirozeném prostředí vysadilo více než 245 hektarů nových kakaovníků za pomoci Mezinárodní organizace pro ochranu přírody. Právě tato podpora je pro místní obyvatele nadějí na zajištění živobytí i pro další generace a zároveň ochraňuje jedinečné mikroklima v oblasti v kombinaci s původní flórou.