Dopravné ZDARMA od nákupu nad 1000,-

GUATEMALA

GUATEMALA – LACHUÁ

Organizace: Cacao Verapaz

Sídlo: Guatemala, Střední Amerika

Jak probíhá obchod: Kakaové boby nakupujeme přes exportéra – společnost Uncommon Cacao. Ta je tzv. „vertikálně integrovaná“ se společností Cacao Verapaz, což znamená, že je v ní angažovaná vlastnickou strukturou a podílí se na jejím řízení. 

BIO certifikace: Ano

Druh kakaových bobů: –

 

Organizace Cacao Verapaz spojuje pěstitele kakaa s malými výrobci čokolády po celém světě. Zajišťuje především centrální fermentaci a dohled nad farmářskými asociacemi v oblasti Alta Verapaz, která je svojí polohou ideálním místem pro pěstování vysoce kvalitních kakaových bobů. Cacao Verapaz aktuálně sdružuje 6 malých farmářských asociací v regionu a další 2 privátní kakaové farmy. Pro místní obyvatele mayského kmene Q’eqchi’ je kakao posvátnou plodinou a často také jediným zdrojem obživy. Kromě výkupu kakaových bobů má Cacao Verapaz rovněž na starosti kontrolu kvality procesu fermentace a sušení v jednotlivých asociacích a zároveň vzdělává místní farmáře v oblasti dobré pěstitelské praxe. 

Lachuá je území nacházející se v okolí stejnojmenného jezera v oblasti Alta Verapaz. Na tomto krásném místě, které bylo roku 1976 vyhlášeno národním parkem, mají sídlo 3 farmářské asociace – ASODIRP, ASOSELNOR a K’AT’BALPOM. Ty provozují vlastní fermentační a sušící stanici, díky čemuž organizaci Cacao Verapaz dodávají již fermentované a sušené kakaové boby, které se následně centrálně míchají, čímž vzniká jedinečná směs „Lachuá“. 

Od roku 2014 se v oblasti vysadilo za pomoci Mezinárodní organizace pro ochranu přírody více než 245 hektarů nových kakaovníků. Právě tato podpora chrání zdraví jedinečného místního ekosystému a zároveň dává tamním obyvatelům větší naději na zajištění živobytí i pro budoucí generace. 

 

Zpět do obchodu