Dopravné ZDARMA od nákupu nad 1000,-

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA – ÖKO CARIBE

Organizace: Öko Caribe

Sídlo: Dominikánská republika, Střední Amerika

Jak probíhá obchod: Boby nakupujeme přes exportéra – společnost Crafting Markets, za níž stojí Albert Smith. Tato společnost pomáhá menším organizacím v zemích pěstujících kakao dostat kakaové boby ke svým koncovým zákazníkům.  

BIO certifikace: Ano

Druh kakaových bobů: Trinitario, Nacional

 

Stálice mezi kvalitními kakaovými boby z Dominikánské republiky – to je Öko Caribe. Tato organizace, kterou založili v roce 2006 Adriano de Jesus Rodriguez a Gualberto Acebey Torrejon, sídlí ve městě Pimentel, srdci regionu Duarte, které je vyhlášeno pěstováním kakaových bobů. Adriano a Gualberto během svojí kariéry posbírali spoustu zkušeností s pěstováním a následným posklizňovým zpracováním kakaa, a ty také později přenesli do své vlastní organizace. V rámci ní vypilovali a zdokonalili systém, s nímž jsou schopni zpracovat a následně dodat na trh více než 500 tun kakaových bobů. 

Öko Caribe sdružuje kolem 170 malofarmářů, kteří společnosti dodávají čerstvě sklizené kakaové boby, které jsou následně centrálně fermentovány – to vše pod dohledem Adriana a Gualberta. Díky tomuto systému je zajištěna konzistentní kvalita kakaa v rámci všech šarží. Celý řetězec přitom funguje v režimu ekologického zemědělství a původ kakaových bobů je vždy jednoduše dohledatelný. 

Díky spolehlivému a jasně nastavenému systému si Adrian s Gualbertem vysloužili velké jméno na trhu s prémiovým kakaem. Vedou a financují projekty pro místní komunity farmářů, přičemž kakao je pro ně zejména způsob, jak tamním lidem pomoci zvýšit jejich životní úroveň. Tito zemědělci na svých farmách praktikují tzv. lesnicko-zemědělský systém (angl. „agroforestry system“), což znamená, že kakaovníky nejsou pěstovány na konvenčních monokulturních plantážích, ale jsou mezi nimi vysázeny i další plodící stromy, např. mango, avokádo, pomeranče atd. Tím je zajištěna větší biodiverzita místního ekosystému a kakaovníky jsou zároveň odolnější vůči potenciálním chorobám a škůdcům. 

Hlavní sklizeň probíhá vždy od března do června a druhá (vedlejší) sklizeň pak od října do února. 

 

Zpět do obchodu