Dopravné ZDARMA od nákupu nad 1000,-

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA

DOMINIKÁNSKÁ REPUBLIKA - ÖKO CARIBE

Organizace: Öko Caribe

Kde: Dominikánská republika, Střední Amerika

Jak nakupujeme: přes exportéra - společnost Crafting Markets. Albert Smith je člověk stojící za společností Crafting Markets, která pomáhá menším organizacím v zemích původu dostat kakaové boby ke svým zákazníkům.  

Bio certifikace: Ano

Druh kakaových bobů: Trinitario, Nacional

 

Stálice mezi kvalitními kakaovými boby z Dominikánské republiky - to je Öko Caribe. Organizaci založili Adriano de Jesus Rodriguez a Gualberto Acebey Torrejon v roce 2006 a sídlí ve městě Pimentel, srdci regionu Duarte, které je vyhlášeno pěstováním kakaových bobů. Adriano a Gualberto za svoji kariéru posbírali spoustu zkušeností s pěstováním a následným posklizňovým zpracováním a toto přenesli do své vlastní organizace, kde vypilovali a zdokonalili systém, při němž jsou schopni zpracovat a následně dodat na trh přes více než 500 tun kakaových bobů. 

Společnost udržuje a sdružuje kolem 170 malofarmářů, kteří dodávají čerstvé kakaové boby, které se dále centrálně fermentují, to vše už pod dohledem Adriana a Gualberta. Cílem je dostat čerstvě sklizené kakao do centrálního skladiště, kde se kakaové boby centrálně a pod dohledem fermentují. Díky tomu je zajištěna konzistentní kvalita pro všechny šarže. Celý tento řetězec funguje v režimu ekologického zemědělství s jasně dohledatelným původem kakových bobů od farmářů zapojených v systému. 

Díky spolehlivému a jasně nastavenému systému se podařilo Adrianovi a Gualbertovi získat výborné jméno na trhu s prémiovým kakaem. Vedou a financují projekty pro místní komunity a farmáře a kakao je pro ně způsob, jak místním lidem pomoci ve zvyšování životní úrovně, možnosti vzdělání atd. Farmáři praktikují na svých farmách tzv. lesnicko-zemědělský systém (agroforestry system), což znamená, že kakaovníky nerostou pouze v monokulturních plantážích, ale jsou mezi nimi vysazené další plodící stromy, např. mango, avokádo, pomeranče a další. Tento systém poskytuje větší biodiverzitu a především je odolnější vůči možným chorobám a škůdcům. 

Hlavní sklizeň probíhá od března do června a druhá vedlejší sklizeň od října do února.