Dopravné ZDARMA od nákupu nad 1000,-

BLOG, Strana 2

Měníme balení naších čokolád

Spojili jsme síly s designovým studiem Butterflies & Hurricanes, který vede Míša Thomas.

 

A díky práci tohoto studia můžeme nabídnout obaly, které jsou prostě.... skvělé...


1. kompletně kompostovatelné! Všechno z papíru! Jak horní obal, který je vytištěný na FSC papír barvami, které jsou taky kompostovatelné a bez minerálních olejů! Tak taky košilka - ta je vyrobena z povoskovaného papíru, který má určitou bariéru a je ekologický.

 

2. ilustrovaný design, který vás provede nejen naší obcí Čejč, ale také příběhy za jeho hranice. Hravý a poutavý design mapy nás zavede do všech končin světa, ze kterých "sourcujeme" kakaové boby. Není to skvělé? A pokud budete pozorní, tak najdete na obalech také vtipné výjevy z našeho života

 

3. spousta informací uvnitř i pro čokoládové "NERDY". Jsme maximálně transparentní a chceme být maximálně otevření. Proto najdete veškeré informace o použitých surovinách a především bobech uvnitř našeho balení.

 

A co o obalech říkají v B&H?:

NAŠE SRDCE BIJE PRO SLADKÉ ANTIDEPRESIVUM V PŮVABNÉM OBALE!

Co by milý člověče, byly sladkosti bez Čejče? Tak alespoň mluví ilustrace na obalech čokolád HERUFEK. Ty vznikly v grafické dílně našeho studia, neb rádi podporujeme lokální firmy, které svou práci dělají srdcem. V obci Čejč se totiž nachází jejich čoko "továrna". Herůfkovi jsou česká rodinná manufaktura, jejíž gró tvoří kvalita a poctivost. Přesvědčte se o našich slovech sami. Vyzkoušejte jejich produkty na vlastní chuťové pohárky!

Herůfek je čokoláda s příběhem.

 

 

 

 

 

 

Čokoláda v době koronakrize aneb kvalitní čokoláda je zdravá!

Čokoláda a kakaové boby v době epidemie COVID19

 

V dnešní době se nemluví téměř o ničem jiném než o Koronaviru. A je to pochopitelné, tato epidemie má dopad na celou naši společnost. Naši čokoládovnu tento fenomén zasáhl taky velmi významně. Opatření, které naše vláda přijala a současně také neznalost situace a samotný strach z ekonomické situace, která nastane, zapříčinilo výrazný propad tržeb. 

Naši důvěru v to, že se vše v dobré obrátí a že v každé “krizi” je třeba hledat to dobré, umocňuje fakt, že suroviny a produkty, které v naší čokoládovně vyrábíme, jsou opravdu velmi kvalitní a mají svoji hodnotu v našem denodenním stravování. 

 

A jak souvisí čokoláda se současnou situací? Rádi bychom demonstrovali pozitivní účinky čokolády a samotných kakaových bobů na naše zdraví a především na důležitý vliv při budování přirozené imunity. 

 

Ve studii japonských vědců z roku 2016 nazvanou “Anti-influenza virus effects of cocoa.” [1] je patrné, že kakao, resp. čokoláda má prokazatelné protizánětlivé účinky, které mohou pomoci v boji s chřipkou či spíše mohou být preventivním doplňkem vyvážené stravy a tělo je tak lépe připraveno pro boj s virem.  Mimo protizánětlivé účinky má kakao a čokoláda další pozitivní vlivy na zdraví, které byly prokázány v dalších odborných studiích [2] [3], mezi něž může patřit např. prevence či léčba alergií, rakoviny, úzkosti, hyperglykémie a inzulínové rezistence. 

 

Většina těchto pozitivních účinků na naše zdraví je v těsné vazbě s obsahem sekundárních rostliných metabolitů, které jsou obsaženy v kakaovém bobu. Jedná se především o skupinu flavanoidů (flavanových derivátů). Můžeme říct, že 100% čokoláda (tzn. např. pouze kakaové boby) obsahuje v průměru cca 1400mg flavanoidů na 100g bobů [4]. To je vždy závislé na tom, odkud kakaový bob pochází a jakou má genetiku. U kvalitních kakaových bobů je tento obsah 2x - 3x větší [4].  

 

Samotné flavanoidy jsou známé především pro jejich významnou antioxidační aktivitu, vychytávání kyslíkových radikálů a zhášení reaktivních forem kyslíku při jejich nadměrné tvorbě v organismu. “Oblasti terapeutického využití flavonoidů jsou široké. Některé se užívají pro schopnost zvyšovat pevnost a snižovat propustnost kapilár, užívají se tak proti kornatění tepen. Působí antiagregačně, anihemoragicky, antiedematózně, rozšiřují cévy a snižují krevní tlak, lze je použít při hypercholesterolemii. Zvyšují účinek vitamínu C, některé podporují tvorbu a vylučování žluči, mají diuretický účinek. Za zmínku stojí i antiseptický a spasmolytický účinek. Jejich oxidačně redukční potenciál lze využít k inhibici některých enzymů, jejichž činností se tvoří volné radikály, které poškozují organismus při nádorových onemocněních, srdečních a cévních chorobách a stárnutí.” [5]

 

V souvislosti se zmiňovanou čokoládou je velmi důležité zmínit, že vysoký obsah flavanoidů a dalších antioxidantů je skutečně obsažen pouze v šetrně zpracované čokoládě. Právě takovou čokoládu vyrábí v České republice několik malých manufaktur. Pro výrobu od bobu po tabulku čokolády se vžil pojem “bean to bar”, protože nám skutečně každý kakaový bob projde rukama až po finální tabulku čokolády. Samotné kakaové boby nakupujeme transparentně přímo od farmářů za férové ceny a výhodou je, že známe jejich kvalitu a podmínky pěstování. Po převozu do naší výrobny pak boby zpracováváme - třídíme, pražíme, meleme v kamenných mlýnech vlastní výroby, temperujeme a ručně balíme. 

 

Popisovaný proces výroby je značně odlišný od konvečně zpracované čokolády ve velkovýrobnách typu Barry Callebaut, Cargill, Lindt apod. Kakaové boby zde prochází jiným procesem výroby, který je pak zásadní pro celkovou kvalitu a chuť čokolády. Zjednodušeně lze říct, že jsou zpracovávány nekvalitní kakaové boby a důležitým bodem pro velkokapacitní výrobu je chemická úprava - tzv. alkalizace, např. pomocí uhličitanu draselného. Ze zdravotního hlediska se v této části výroby významně ztrácí všechny antioxidační flavanoidy a tím pádem jsou výše popsané účinky čokolády minimální [6]. 

 

Přidáme-li k tomu výrobu čokolády z bobů z plantáží, kde pracují děti a v podmínkách nedůstojnách pro život (viz. reportáž v pořadu Reportéři: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3053578-odvracena-tvar-kakaoveho-prumyslu-na-africkych-plantazich-vladne-chudoba-a-detska-prace) dostáváme naprosto odvrácenou tvář všech prodávaných čokolád v supermarketech, které se tváří jako luxusní a kvalitní (příkladem může být např. čokoláda Lindt a další). 

 

Československo bylo v časech před druhou světovou válkou významným zpracovatelem kakaových bobů v čokoládu. Dnes na tuto tradici navazuje několik malých čokoládoven, které vyrábí právě metodou bean to bar mezi něž patří už od roku 2015 u naše rodinná čokoládovna HERUFEK. 

 

Chcete-li mlsat zdravě - nakupte si u nás čokoládu anebo třeba jen tak na chroupání kakaové boby nebo pražené niby. Uděláte tak něco málo pro své zdraví v této nepředvídatelné době plné strachu. Nebojme se, jen si vybírejme kvalitní a poctivě výrobky. A to platí i u sladkostí ;-)!Odkazy z odborných publikací:

[1] Kamei M, Nishimura H, Takahashi T, Takahashi N, Inokuchi K, Mato T, Takahashi 

  1. Anti-influenza virus effects of cocoa. J Sci Food Agric. 2016 Mar

15;96(4):1150-8. doi: 10.1002/jsfa.7197. Epub 2015 Apr 27. PubMed PMID: 25847473.

 

[2] Rawel, H. M., Huschek, G., Sagu, S. T., & Homann, T. (2019). Cocoa Bean Proteins-Characterization, Changes and Modifications due to Ripening and Post-Harvest Processing. Nutrients, 11(2), 428. https://doi.org/10.3390/nu11020428

 

[3] Latif R. Health benefits of cocoa. Curr. Opin. Clin. Nutr. Metab. Care. 2013;16:669–674. doi: 10.1097/MCO.0b013e328365a235. 

 

[4] Katz, D. L., Doughty, K., & Ali, A. (2011). Cocoa and chocolate in human health and disease. Antioxidants & redox signaling, 15(10), 2779–2811. https://doi.org/10.1089/ars.2010.3697

 

[5] ZLOCHOVÁ, Pavlína. Sekundární metabolity rostlinných kultur in vitro I. Hradec Králové, 2017. Diplomová práce. Univerzita Karlova, Farmaceutická fakulta v Hradci Králové, Katedra farmakognozie. Vedoucí práce Kašparová, Marie. dostupné: https://dspace.cuni.cz/handle/20.500.11956/85239

 

[6] Impact of Alkalization on the Antioxidant and Flavanol Content of Commercial Cocoa Powders. Kenneth B. Miller, William Jeffery Hurst, Mark J. Payne, David A. Stuart, Joan Apgar, Daniel S. Sweigart, and Boxin Ou. Journal of Agricultural and Food Chemistry 2008 56 (18), 8527-8533. DOI: 10.1021/jf801670pNahoru
12 položek celkem
Zpět do obchodu